دوره مدیریت DBA

توهم دکتری با مدیریت عالی کسب و کار مدیریت دی بی ای DBA !

بیماری مدرک پرستی و توهم اینکه مدارک تحصیلی بالاتر لزوما نشانه شخصیت اجتماعی فرد است، سالهاست که گریبانگیر نظام آموزشی کشور شده و علاوه بر پایین آوردن سطح علمی دانشگاه های کشور به چنین دوره های مهارتی نیز ضربه وارد کرده است.

دوره مدیریت دی بی ای   DBA دوره ای مهارتی بوده که میتواند برای بسیاری از اهالی کسب و کار فرصتی استثنایی جهت ارتقای وضعیت شغلی و حرفه ای باشد، ولی سو استفاده از آن به جای مدرک PhD سرقتی علنی و آشکار از جامعه علمی کشور میباشد.

 مدیریت دی بی ای  DBA  چیست؟

DBA مدیریت عالی کسب و کار

DBA مدیریت عالی کسب و کار

D.B.A ( درجه دکترای مدیریت بیزنس ) مخفف عبارت Doctorate of Business Administration است DBA . یک مدرک دکترای تحقیقی است که تمرکز آن بر شیوه های کاربردی تجارت و بیزنس است . سطح دروس در دی بی ای DBA ( مانند Ph.D ) خیلی بالاتر از دروس دوره های کارشناسی ارشد است.

تحقیقات در دی بی ای D.B.A بر مباحث کاربردی تجارت متمرکز است و نتایج حاصل از این تحقیقات مستقیما به تخصص یا حرفه دانشجو مرتبط است . تحقیقات هم تئوری و هم عملی است . پایان نامه دی بی ای  D.B.A از نظر سطح دشواری ، سعی و تلاشی که لازم دارد ، سطح اطلاعات و معلومات و نظارت و ارزشیابی کاملا مشابه پایان نامه Ph.D است . Ph.D با تئوری های پیشرفته سر و کار دارد و بیشتر برای کسانی مناسب است که دوست دارند محقق حرفه ای و یا مدرس دانشگاه شوند.

در مدیریت بیزنس دی بی ای  D.B.A و Ph.D بیشتر اوقات مشابه هم هستند . به همین دلیل وزارت آموزش ایالات متحده و بنگاه ملی علوم امریکا دی بی ای   D.B.A و Ph.D را معادل یکدیگر می دانند و تفاوتی بین آنها قائل نمی شوند.

مدیریت دی بی ای D.B.A شامل یک پایان نامه یا پروژه جامع پایانی است که طی یک دفاعیه رسمی باید به تصویب و تایید اعضای کمیته بازبینی صلاحیت های دکتری دانشگاه برسد . درجه دکتر ی وقتی به دانشجو اعطا می شود که دروس ، امتحانات و تحقیقات نوشتاری را با موفقیت به پایان برساند و پایان نامه او نیز به تصویب برسد.

مدیریت دی بی ای D.B.A ممکن است تخصص هایی مانند حسابداری ، مالی ، مدیریت ، بازاریابی و مدیریت عملیات داشته باشد . بیشتر دانشگاهها مدیریت دی بی ای  D.B.A  و Ph.D را در گرایش های مختلف ارائه می کنند . دوره تحصیل ممکن است تمام وقت و یا پاره وقت باشد . مدت زمان معمول برای گذراندن دکترا در دوره های تمام وقت 3 تا 4 سال است . در برخی موارد خاص دانشجویان ممکن است این دوره را در کمتر از 3 سال به پایان برسانند .

تفاوت phD و دی بی ای  DBA چیست ؟

هدف دوره دکترای تخصصی رشته های مهندسی و علوم پایه، تولید دانش جدید بر پایه تحقیق و پژوهش های آزمایشگاهی و یا کتابخانه ای می باشد در حالیکه در دوره مدیریت دی بی ای DBA، دانشپذیر اصول تحقیق و پژوهش در عارضه های سازمان را با رویکرد اجرایی آموخته تا علاوه بر توسعه دانش مدیریتی، مهارت های اجرای این دانش را در راستای حل مشکلات محیط کسب و کار بدست آورد.

دانش آموخته گان دوره مدیریت دی بی ای  DBA، می توانند رهبری سازمان های بزرگ را بر عهده گیرند، برای توسعه علوم مدیریتی تحقیق و پژوهش انجام داده و جهت حل عارضه های سازمانی کسب و کارهای مهم به عنوان مشاور فعالیت نمایند.

مزایای شرکت در دوره مدیریت دی بی ای  DBA

دوره مدیریت دی بی ای  DBA به مدیران می آموزد که چگونه مدیریت سازمان خود را از چارچوب سنتی رییس و زیردست به سمت چارچوب رهبری هدایت کنند. مدیران با گذراندن دوره مدیریت دی بی ای DBA می آموزند چگونه سازمان خود را رهبری کنند، ابزارهای مدیریتی و رهبری را می شناسند و یاد می گیرند بنا به شرایط و موقعیت سازمان از هر کدام از این ابزارها استفاده کنند. دوره مدیریت دی بی ای  DBA به مدیران می آموزد چگونه منابع انسانی (که بی شک مهمترین منبع هر سازمان است) سازمان خود را مدیریت کنند تا حداکثر بهره وری و رضایت سازمانی را به دست آورند.

شرکت کنندگان دوره مدیریت دی بی ای  DBA با مهارت آینده پژوهی می آموزند چگونه دید درستی نسبت به آینده فضای کسب وکار داشته باشند و بتوانند خود را برای سناریو های محتمل آینده آماده کنند. مهارت حسابداری و مدیریت مالی این توانایی را به فارغ التحصیلان دوره مدیریت دی بی ای  DBA می دهد که نسبت به شرایط مالی سازمان خود درک درستی به دست آورند و بتوانند بر فرآیندها و وضعیت مالی سازمان خود اشراف کامل داشته باشند. علاوه بر این دوره مدیریت دی بی ای  DBA به دانش پژوهان می آموزد چگونه برای توسعه کسب وکار خود در بلند مدت برنامه ریزی کنند و استراتژی های لازم برای توسعه کسب وکار خود را تدوین کنند.

دانش پذیران در دوره مدیریت دی بی ای  DBA می آموزند که چگونه از علم مدیریت برای اصلاح مشکلات سازمان خود استفاده کنند و علم مدیریت را به صورت کاربردی برای توسعه کسب وکار خود به کار برند. به بیان دیگر می توان گفت مهمترین ویژگی دوره های مدیریت دی بی ای  DBA کاربردی کردن علم مدیریت است به نحوی که مدیریت سازمان از چارچوب بی برنامه و مبتنی بر تجربه خارج شود و نگاه منسجم مدیریتی بر سازمان حاکم گردد.

 مخاطبان دوره DBA

مخاطبان دوره مدیریت دی بی ای DBA عموما مدیران ارشد سازمانها و صاحبان موفق کسب وکار هستند. این مدیران علاوه بر بهره مندی از تجربه غنی اجرایی خود می خواهند از علم روز مدیریت برای توسعه کسب و کار خود به بهترین نحو استفاده کنند. اساتید دوره مدیریت دی بی ای  DBA نیز عمدتا از برترین اساتید حوزه مدیریت انتخاب می شوند که علاوه بر تبحر در علم روز مدیریت می توانند راهکارهای اجرایی برای استفاده کاربردی از علم مدیریت در سازمان ارائه دهند. به علت مشغله کاری بالای مدیران حاضر در دوره های مدیریت دی بی ای  DBA و اساتید آن، عموما دوره های مدیریت دی بی ای  DBA به صورت پاره وقت برگزار می شوند تا مدیران حاضر در دوره بتوانند در کنار مدیریت سازمان خود به کسب مهارت مدیریتی نیز اقدام کنند. دوره های مدیریت دی بی ای  DBA میتوانند دارای گرایش تخصصی باشند ولی عموما به صورت عمومی (بدون گرایش) ارائه می شوند.

 مدیریت DBA  در فن آوران حکیم

دکتری مدیریت (PHD in management) به خلق تئوریهای جدید می پردازد در حالیـکه دوره مدیریت دی بی ای  DBA به شیـوه های کاربـردی آن تئـوری در رفع اشکالات و همچنین به هر چه حرفه ای تر شدن فرد در کسب و کار خود توجـه دارد. دانـش پذیـران دوره دکتری مدیریت راهبردی کسب و کـار (DBA) دارای پیشینه های اجرایی و تجارت مدیریتی مختلف هستند. ایجاد و گسترش شبکه ارتباطی دانش پذیران یکی دیگر از مزیت های این دوره می باشد .
این دوره بـگونه ای طراحی شده است که بوسیـله آن، دانش و مـهارت مدیریتـی مدیران به طور چشمگیری توسعه یافته و آنها را قادر می سازد تا نقش های کلیدی راهبری را در زمینه های کاری خود به عهده گیرند.

 

 

تیزر مدیریت دی بی ای DBA

 

 

محتوای دوره مدیریت دی بی ای  DBA در اصفهان :

ردیف دوره های آموزشی و کارگاهی
1 مدیریت منابع انسانی  پیشرفته
2 مدیریت تغییر و رهبری در سازمان
3 مدیریت بازاریابی پیشرفته
4 آینده پژوهی
5 برنامه ریزی راهبردی پیشرفته
6 خلاقیت نو آوری و کار آفرینی
7 طراحی ارتباط با مشتری
8 مدیریت دانش
9 پرستیژ شخصی
10 اصول سخنوری
11 اصول مذاکرات تجاری
12 مدیریت مالی برای مدیران غیر مالی
13 طراحی سیستم فروش
14 پایان نامه تحصیلی

 

گواهینامه پایان دوره مدیریت دی بی ای  DBA:

 مدیریت دی بی ای  DBA  مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری می باشد .

 

جهت ثبت نام در دوره مدیریت دی بی ای  DBA در اصفهان کلیک کنید

 

 

1 پاسخ
 1. امیر رضا
  امیر رضا گفته:

  من تحصیل کرده PHD هستم .
  DBA مخفف عبارت Doctorate of Business Administration است که به فارسی “دکترای مدیریت حرفه ای کسب و کار” برگردانده شده است. این دوره با هدف استفاده کاربردی از علم روز مدیریت برای ارتقا و توسعه کسب وکار برای مدیران ارشد سازمان ها ارائه می شود و در واقع می توان گفت دوره DBA عالی ترین سطح آموزش مدیریت برای مدیران سازمان ها است
  دوره DAB جامع ترین دوره دکتری مدیریت سازمانی و اجرایی میباشد که باعث تحول در سازمانها در سراسر جهان بوده است (برای اطلاعات بیشتر میتوان به سایت های دانشگاه معتبر جهان رجوع کنید ) اما به دلیل اختلاف ماهیت با PHD تعدادی افراد مخصوصا دارندگان و همچنین محصلین در دوره های PHD این دوره ها را متفاوت میدانند .
  پی‌اچ‌دی (به انگلیسی: (مخفف واژهٔ لاتین فیلاسفیا دکتر یا (Phd .Philosophiae Doctor) دورهٔ دکتری در علوم را گویند دکترای عمومی DVM گفته می‌شود. دکترای تخصصی در این رشته‌ به دو نوع دکتری PhD و دکترای تخصصی بالینی (رزیدنتی یا دستیاری) تقسیم می‌شود. ارائه پایان‌نامه اصلی‌ترین و بیشترین بخش این دوره ها را در بر می‌گیرد. دکترای تخصصی بالینی در دامپزشکی (DVSc) که اخذ آن معمولاً ۴ سال طول می‌کشد و مدت تحصیل و تعداد واحدهای بالاتری از دوره پی اچ دی دارد، شامل گذراندن دوره‌های بالینی، تئوری، پایان‌نامه، تدریس و … می‌باشد؛ در رشته های پزشکی و داروسازی و دندانپزشکی نیز دوره های تخصصی موجود می باشند که بعد از اخذ MD یا دکترای عمومی پزشکی و PharmD یا دکترای عمومی داروسازی و دکترای عمومی دندانپزشکی دانشجویان می توانند در آزمون ورودی این دوره ها شرکت کنند. در دکترای تخصصی این رشته ها نیز برخی از رشته ها تخصصی (دوره رزیدنسی) و برخی دیگر دوره PhD می باشند. بطور معمول طول مدت رزیدنسی ۴ سال بوده ولی برای برخی رشته ها متفاوت می باشد .بعنوان مثال طول دوره رزیدنتی جراحی در پزشکی و دامپزشکی ۵ سال بوده و جراحی زیبایی فک و صورت در دندانپزشکی 6 سال است و شامل دروس عملی و دستیاری٬ پژوهش و تدریس می باشد. بنابراین برای اخذ مدرک دکتری تخصصی بالینی در دامپزشکی یا پزشکی با احتساب دوره عمومی باید حدود ۲۸۰ تا 300 واحد درسی را گذراند که معمولاً ۱۰ تا ۱۲ سال طول می‌کشد. این میزان در مورد دکترای PhD با احتساب دوره عمومی چیزی در حدود ۲۴۰ تا 270 واحد درسی می‌شود. در حالی که در مورد دکترای سایر رشته‌ها مانند علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی، علوم انسانی، و… برای اخذ مدرک PhD گذراندن تنها حدود ۲۰۰ واحد از ابتدای دوره شامل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری کافی است.

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *