مراحل موفقیت در مذاکره

هیچ جادو یا شعبده‌ای برای مذاکرات وجود ندارد 5 مرحله وجود دارد که اگر به صورت مستمر تمرین شوند مثمر ثمر خواهد بود. مراحل موفقیت در مذاکره خوب بشناسیم.
مراحل موفقیت در مذاکره - دوره فنون مذاکره

 

مراحل موفقیت در مذاکره

هیچ جادو یا شعبده‌ای برای مذاکرات وجود ندارد ۵ مرحله وجود دارد که اگر به صورت مستمر تمرین شوند مثمر ثمر خواهد بود. مراحل موفقیت در مذاکره خوب بشناسیم:

 1. آماده سازی
 2. تبادل اطلاعات
 3. داد و ستد
 4. نتیجه گیری
 5. اجرا

 

۱) آماده سازی

اولین مرحله هر مذاکره‌ای آماده شدن برای مذاکره است. مردم غالباً این مرحله را رعایت نمی‌کنند و متاسفانه وارد مراحل بعدی می‌شوند آماده‎‌سازی ابتدا با تعیین پتانسیل تعاملی وضعیت موجود شروع می‌شود تا استراتژی مناسب انتخاب شود در دوله بعد شما زمانی را برای بررسی اطلاعات، تحلیل داده‌ها و تعیین علایق و جایگاه‌های موجود صرف می‌کنید نهایتاً شما ارتباطی که نیاز دارید را به وجود می‌آورید.

 

عناصر کلیدی در آماده سازی مذاکره

عناصر کلیدی در آماده سازی مذاکره عبارتند از:

 • پوشش تحقیقاتی
 • تحلیل
 • تعیین علایق طرفین
 • ساخت ارتباطات

 

تاثیر تبادل اطلاعات در موفقیت مذاکره

در این مرحله شما طرف مقابل را به سمت مشارکت بیشتر هدایت می‌کنید، اطلاعات را با او یا آنها سهیم می‌شوید و گزینه‌هایی را بررسی می‌کنید که پاسخگوی هر ۲ طرف باشد. در این مرحله موارد زیر بررسی می‌شود.

 • قابلیت اعتماد
 • صلاحیت
 • احتمال ادامه همکاری
 • همسان سازی علایق

 

داد و ستد

در این مرحله شما می‌دهید و می‎‌گیرید اگر شما فکر می‌کنید فقط باید امتیار دریافت کنید به هیچ نتیجه‌ای نخواهید رسید در این مرحله باید به فکر هر دو طرف باشید تا یک رابطه با دوام تشکیل شود در این مرحله شما موظف به ارزش آفرینی هستید فراموش نکنید برای اینکه به شما اعتماد کند باید بخشنده باشید. حواستان به احساسات باشد و با تسلط به مهارت‌های تعاملاتی احساسات را در خدمت منطق قرار دهید.

 

نتیجه گیری در مراحل موفقیت مذاکره

در این مرحله به توافق نزدیک می‌شوید اکنون وقت این را رسیده است که منابع مشترکتان را ثبت کنید و خلاقه توافق را آماده سازید استراتژی‌های تعهد را بکار ببرید و مراحل بعدی مسجل سازید.

 

اجرا در مراحل موفقیت مذاکره

در این مرحله به کار بستن توافق عنی می‌شود همچنین به نحوی این مرلحه آماده‌سازی توافق بعدی است بنابراین به دنبال کسب منافع بلند مدت هستید این مرحله را بدون هیچ کم و کاستی پشت سر بگذارید اعتبار شما به عنوان یک مذاکرکه کننده در این مرحله قوت می‌گیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *