مقاله

اهمیت نقش منابع انسانی در کسب و کارهای امروزی

مقوله بهره‌وری همواره یکی از اصول اساسی و مورد توجه در رشد اقتصادی کشورها محسوب می‌شود. پس توجه به این مقوله و تلاش برای ارتقای آن از سوی کلیه کسب و کارها می‌تواند منجر به رشد اقتصادی شود و عاملی تأثیرگذار در پیشرفت و توسعه کشور باشد. از آنجا که منابع انسانی یکی از عوامل کلیدی در ارتقای بهره وری بر شمرده می‌شود، در این مقاله به صورت اجمالی بررسی اهمیت نقش نیروی انسانی می‌پردازیم.
 

منابع انسانی، عامل کلیدی در موفقیت کسب و کار

امروزه همگام با تحولات کسب و کار و پیشرفت صنایع مختلف در کشور، توجه به مقوله بهره‌وری می‌تواند منجر به توسعه صنعتی و رشد اقتصادی کشور شود.
از جمله عوامل اثر گذار بر این مهم، بهره‌وری منابع انسانی و بهبود و توسعه آن است.
در دنیای پر شتاب و رقابتی امروز، آنچه می‌تواند منجر به کسب مزیت رقابتی شود، منابع انسانی است. در واقع، منابع انسانی در هر صنعت از عوامل کلیدی رشد و بهره‌وری محسوب می‌شود و عامل اساسی موفقیت می‌باشد، تا جایی که منابع انسانی یک سازمان را بعنوان سرمایه‌های اصلی آن سازمان قلمداد می‌کنند که می‌تواند موجبات پیشرفت و توسعه را فراهم کند. یک سازمان‌دهی و تشکیلات سازمانی مبتنی بر منابع انسانی بهره‌ور و کارآمد است که می‌تواند بهترین برنامه ریزی‌ها برای موفقیت یک بنگاه اقتصادی را رقم بزند. بطوری که، اکثر صاحبنظران در ارتقای بهره‌وری نقش کلیدی و محوری را برای انسان قایل شده‌اند که در سایه توجه به او و نیازهایش موفقیت‌های بزرگی برای سازمان‌ها حاصل می‌شود.
پس، اگر کلیه صنایع به مقوله منابع انسانی به عنوان برترین دارایی بنگرند و برای جذب نیروی انسانی کارآمد و شایسته، رشد و توسعه آنها برنامه‌های بلند مدتی داشته باشند، می‌توانند کمیت و کیفیت کار خود را ارتقا داده و با استفاده از طرح‌های جدید و خلاقیت منابع انسانی خود مشکلات و چالش‌های پیش رو را با موفقیت پشت سر بگذراند. این مسئله به ویژه در ایران که دارای جمعیتی جوان و تحصیل کرده است، از اهمیت بیشتری برخوردار است.
 

منابع انسانی و برتری اقتصادی

امروزه فضای رقابتی سنگین و پر شتابی برکسب و کارها حاکم است. توجه به منابع انسانی و نیازهای آن حفظ، رشد و تعالی منابع انسانی می‌تواند منجر به موفقیت در بازارهای داخلی و نیز فتح بازارهای بین المللی شود.
پس به این مسئله باید بیش از گذشته بها داده شود، چرا که می‌تواند نقش مهمی در توسعه همه جانبه کشور داشته باشد.
وجود منابع انسانی متفکر، مستقل، انعطاف‌پذیر و پویا از عوامل تأثیرگذار بر رشد و پیشرفت کسب و کارهاست خواهد بود که می‌تواند بهترین تکنولوژی را انتخاب کند و با بهره‌گیری از خلاقیت، راهکارها، تجهیزات و ماشین آلات مناسب و ...با بالاترین میزان بهره‌‍وری، کار مورد نظر را انجام دهد. همچنین منابع انسانی دانشگر و متخصص، با اعمال توان ذهنی و عملیاتی خود می‌توانند منجر به کاهش هزینه‌ها و افزایش درآمدها شوند و از این بابت موجب رشد یا نزول بهره‌وری باشند.
توجه به مجموع این عوامل این نتیجه را حاصل می کند که امروزه چه در بخش صنعت و چه در بخش خدمات با بهره‌مندی از منابع انسانی کارآمد و پویا می توان تبدیل به کسب و کاری پیشرو و موفق شد.
پس لازم است کلیه فعالان و مدیران و فعالان عرصه تجارت و کسب و کار برای ارتقای بهره‌وری در کنار مقوله‌هایی همچون تأمین مواد اولیه با کیفیت و مرغوب ، ارتقا و بروز رسانی تکنولوژی و بهبود زیر ساخت‌های فناوری اطلاعات، سرمایه‌گذاری و ... . به مقوله جذب کارآمد و صحیح نیروی انسانی و استفاده از راهکارهای مناسب در استخدام نیرو و بکارگیری دقیق و توسعه منابع انسانی توجه ویژه داشته باشند و در گزینش منابع انسانی، آموزش و ایجاد انگیزه‌های کاری در آنان دقت لازم را مبذول دارند.
منابع انسانی کارآمد مجموعه‌ای است از رفتارها، ارزش‌ها و نگرش‌ها که به سادگی نمی‌توان آن را تقلید یا کپی برداری کرد و می‌تواند در شرایط متحول و رقابتی کنونی زمینه ساز تبعات مثبت فراوانی از جمله جذب سرمایه گذاران، مشتریان و تأمین کنندگان مختلف شود و موفقیت اقتصادی برای کشور را بدنبال داشته باشد.
 
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید