مقاله
آیا همسرتان باید همه چیز را به شما بگوید و هیچ رازی نداشته باشد؟

مقدمه:

خانواده مهمترین نهاد اجتماعی است که تمایل جنسی زن و مرد و روابط عاطفی پدر ومادر با فرزندان زمینه شکل‌گیری آن را فراهم آورده است. بنابراین زوجیت و قرابت، عناصر اصلی و سازنده خانواده به شمار می‌آیند. عواطف عمیق و همبستگی روحی حاکم بین اعضا خانواده را به صورت نهاد ممتازی جلوه‌گر می‌سازد و این ذهنیت را در انسان پدید می‌آورد که شاید هیچگونه حریمی برای ورود هر یک از اعضا در امور دیگر اعضا وجود نداشته باشد؛ ولی با امعان نظر (توجه نظر، تعمق نظر) در قواعد اخلاقی و حقوقی حاکم بر مناسبات خانوادگی در می‌یابیم که استحکام و بقای مناسبات عاطفی و اجتماعی منوط به کاربست همین قواعدی است که علاوه بر تأکید عناصر مشترک در تحکیم خانواده به نحوی حریم خصوصی را مورد شناسایی قرار داده است. حریم خصوصی در مناسبات اعضای خانواده امری است که شناخت دقیق ماهیت و قلمرو و مصادیق آن نیازمند مطالعه بیشتری است.
 

حریم خصوصی چیست؟

حریم خصوصی محدوده‌های از عقاید، احساسات، رفتارها و ویژگی‌های هر عضو خانواده که برای دیگر اعضا آشکار نباشد یا علی‌رغم آشکار بودن، از افشای آن راضی نباشد و در مقابل ورود و نظارت دیگر اعضا واکنش نشان دهد، آنچه به عنوان حریم خصوصی تلقی می‌گردد؛ شامل حریم خلوت، حریم اطلاعات، حریم جنسی، حریم ارتباطات و حریم شخصیت.... می‌باشد.
 

مفهوم حریم خصوصی در زندگی مشترک

ازدواج هرگز به معنای برده‌داری یا زندانی و زندانبانی نیست. بلکه بسیاری از روانشناسان تاکید دارند که ریشه ازدواج در ثبات ، استقلال رای و حق اظهار نظر طرفین در تصمیمات شخصی است. در واقع حریم خصوصی فضا، محدوده و حیطه شخصی و محرمانه‌ای است که مدیریت و مسئولیت آن به خود فرد مربوط می‌شود و دیگران حق مداخله و اعمال نفوذ در آن را ندارند.
بسیاری از افراد به این مهم توجه ندارند که روابط اجتماعی بخصوص حریم خصوصی در هر ارتباطی الزامی است وضرورت این مهم بین زوجین هم ازاهمیت بسیاری برخوردار است، البته باید این را متذکر شویم که در روابط هم مالکیت بسیار مهم است، و این بدین معنا است که اگر در رابطه خود با دیگران حد و مرزها را بشناسیم، می‌توانیم درک کنیم چه کسی مالک کدام احساس، نگرش ورفتار است.
به طور خاص در رابطه‌ای مانند ازدواج لازم است هر همسری حریم خودش را تشخیص دهد و مطابق آن رفتار کند. اطاعت ازحد و مرز درچنین رابطه‌ای، مساوات برقرار کرده و رابطه دو نفر را متوازن می‌کند.
 

حریم خصوصی در زندگی زناشویی کجاست؟

زندگی مشترک به معنای پیمانی عاشقانه بین زن و مردی است که قرار است در زیر یک سقف برای سال‌های طولانی با هم زندگی کنند. زن و شوهری که زندگی عاشقانه خود را با هم آغاز می‌کنند باید حریم‌هایی را در زندگی رعایت کنند تا بتوانند آرامش را تجربه کنند. زن و مرد هنگامی که با یکدیگر پیمان زناشویی می‌بندد، به هم قول می‌دهند در تمام لحظات زندگی درکنار یکدیگر باشند، ولی این به معنای ساختن قفس برای یکدیگر نیست. پس بهتر است اجازه دهیم اندکی فردیت برای همسرمان باقی بماند. درازدواج حریم خصوصی زن و شوهر صفر نمی‌شود و بعضی از افراد می‌پندارند که هیچ ناگفته‌ای بین خود نباید داشته باشند. طبیعی است که هیچ کسی به اندازه همسر به انسان نزدیک نیست. اما با اینکه حریم خصوصی بین زن و شوهر در کمترین حد خود است اما این بدان معنا نیست که شعاع آن به صفر برسد. هر فردی باید بپذیرد که طرف مقابل هم انسان است وهر انسانی به فضا وحریم خصوصی نیاز دارد . انتظار این که همسرتان همه چیز را به شما بگوید و هیچ رازی نداشته باشد، بی مورد است. باید قبول کرد فرد مقابل می‌تواند موضوعاتی یا وسایلی شخصی، مانند کیف، گوشی تلفن همراه و... داشته باشد.
 

چرا همسران حریم خصوصی را نمی پذیرند؟

فرد باداشتن حدوحدود، احساس آزار می کند، چنین فردی داشتن هرنوع محدودیتی را غیر منطقی ، غیر منصفانه و آزار دهنده می داند ونسبت به آن احساس خوبی ندارد. بنابراین ، زمانی که همسرش ازاومی خواهد "نه" اورا محترم بشمارد ، اودرک نمی کند که این حق همسر اوست بلکه احساس میکند همسرش ازاو تنفر دارد .
بی مسئولیتی ، یکی ازعلت های مهم مخالفت با حدو مرز هاست. برخی همسران خودرا چندان مسئول رفتارشان نمی داند وتصور می کنند ، باید بتوانند هرکاری که می خواهند انجام دهند ودربرابر کسی هم پاسخگو نیستند. برای مثال ممکن است مردی آدم خوبی باشد، اما به دلیل بی مسئولیتی نان آورخوبی نباشد، یا دایم شغل خود را تغییر دهد.
کنترل کردن همسر نیز یکی ازدلایلی است که مانع می شود فرد درزندگی مشترک به حریم ها احترام بگذارد. این همسران سعی می کنند، همسرشان را کنترل کنند ، فریب دهند و براومسلط شوند. اوقادر به درک این مساله نیست که همسرش احساس ، افکار ورفتار مستقل خودرا دارد وهمیشه تلاش می کند آزادی مشروع همسرش را نفی کند یا به حداقل برساند.
 

چه باید کرد؟

- به همسرتان اجازه دهید به شما نه بگوید. به بهانه دوست داشتن سعی نکنید دایم همسر خود را کنترل کنید و یا از او بخواهید هر آنچه را که تجربه کرده برای شما تعریف کند، این وضعیت مسموم را هرگز با عشق اشتباه نگیرید، چرا که کنترل زیاد، عشقی به دنبال نخواهد داشت و گاه فقط موجب تنفر می‌شود.
- ازسوی دیگر، همسران باید این مهارت را بیاموزند که از کار هم سر در نیاورند چرا که یکی از برداشت‌های اشتباه در زندگی مشترک این است که همسر باید اختیار دار کامل زندگی باشد و هرچه می‌گوید طرف مقابل هم باید بدون چون و چرا بپذیرد، به بیان دیگر، همسران ایرانی به اشتباه یاد گرفته و پذیرفته‌اند که عنان و اختیار طرف مقابل را به طور کامل در دست داشته باشند.
- توجه داشته باشید در حفظ حریم شخصی همسران، سرک کشیدن در روابط همسر با خانواده‌اش نیز ممنوع است، روابط همسر با خانواده‌اش جزیی از حریم شخصی اوست. ارتباط هر یک از همسران با اعضای خانواده یا فامیل وی تا زمانی که مشکلی در حریم زندگی مشترک ایجاد نکند، حریم شخصی فرد است.
بنابراین تا جایی که ممکن است، هر یک از طرفین باید سعی کنند در گیری مستقیم با اعضای خانواده اصلی یا فامیل همسر نداشته باشند.
- در نهایت اینکه هرگز بر این تصور نباشید که مرزگذاری در رابطه یعنی به دیگران بی‌اعتماد و بدبین بوده و دایم منتظر باشید که مچ‌گیری کنید و افراد را به خاطر نقاط ضعف آنان کنار بگذارید.

منابع:

- نقیبی ، سیدابوالقاسم .حریم خصوصی درمناسبات روابط اعضای خانواده، تهران ۱۳۸۹.
- انصاری، باقر. حقوق حریم خصوصی . تهران. نشر سمت. ۱۳۸۶.چاپ اول ۹
- سایت سلامت نیوز
سوالی دارید؟ در واتساپ با ما گفتگو کنید.
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پشتیبانی که میخواهید با او گفتگو کنید را انتخاب کنید.