۸ نکته در نوشتن متن «معرفی محصول» که باید به آن توجه کنید

ممکن است مشتری شما از طریق گوگل، ایمیل، شبکه‌های اجتماعی و دیگر کانال‌های جذب مشتری با شما آشنا شده باشد و اکنون وارد صفحه‌ محصولی شده است که مورد نیاز اوست. آخرین مرحله برای متقاعد کردن مشتری جهت خرید، کلیک بر روی دکمه ”افزودن به سبد خرید” است و این با ارایه یک متن توضیح محصول خوب و موثر امکان‌پذیر خواهد شد. به این معنی می‌توانید برداشت کنید که متن معرفی محصولات یکی از مهم‌ترین جنبه‌های فروشگاه آنلاین شما در مسیر افزایش فروش و نرخ تبدیل است. اما نوشتن توضیحاتی خوب و اثر بخش و منحصربفرد می‌تواند کاری سخت باشد مخصوصا هنگامی که تعداد آیتم زیادی را برای فروش داشته باشید.
در ادامه به ۸ قانون اشاره خواهیم کرد که به شما در نوشتن متن کپی برای محصولات کمک خواهد کرد:

۱. مخاطب هدف خود را بشناسید

اولین گام در نوشتن توضیحات برای معرفی محصول، شناسایی و تعیین مخاطب هدف است. شما باید قادر به تعریف ویژگی‌های مورد علاقه مخاطبان خود باشید.
این با درک شخصیت خریداران و شناسایی خصوصیات آنها شروع می‌شود و در ادامه مشتری به شما در تشخیص نیاز‌های اساسی و موارد که برای وی ارزشمند است کمک خواهد کرد.
در نوشتن توضیح محصولات موارد زیر را در ذهن خود داشته باشید:
 • منفعت‌های عمومی مشتری چیست؟
 • مشتری از چه کانال وارد صفحه محصول شده است؟
 • ممکن است فروشگاه شما را به دوستان خود پیشنهاد کند؟
 • چه ویژگی‌ها یا مزایایی بیشترین توجه این شخص را جلب می‌کند؟
با توجه به این سوالات می‌توانید متن بهتری را در توصیف ویژگی‌های محصولات بکار ببرید.
 

۲. تمرکز بر مزایای محصول

به عنوان صاحب یک کسب‌وکار شما باید تمام ویژگی‌های محصولات خود را معرفی و به نمایش بگذارید. شما می‌توانید خصوصیات و مشخصات منحصربفرد محصول خود را بیان کنید ولی باید به این نکته توجه داشته باشید که خریداران می‌خواهند بدانند که این محصولات چگونه به آنها سود خواهد رساند.
وقتی در مورد ویژگی‌های یک محصول صحبت می‌کنید درواقع در حال ارایه اطلاعات فنی در مورد محصول هستیم و از طرفی دیگر صحبت در مورد مزایای محصول می‌گوید که چگونه محصول می‌تواند زندگی خریدار را بهبود بخشد.
قبل از اینکه نوشتن توضیحات محصول را شروع کنید، یک طرح کلی از ویژگی‌ها و مزایای محصول خود را بنویسید. فکر می‌کنید این محصول چگونه قرار است به مشتری کمک کند؟
 

۳. به صورت کاملا داستانی بنویسید

یک توصیف محصول خوب باید تمام جزییات مرتبط را ارایه دهد، خریدار را با مزایای که وجود دارد متقاعد کند و یک احساس مثبت را در او ایجاد کند. محتوا بر احساسات و تصمیم مشتریان تاثیر می‌گذارد، بنابراین متن توضیحات یک محصول جای مناسبی برای ایجاد احساسات است. بنابراین با پرکردن هر گونه فاصله و تردید که مشتریان بالقوه ممکن است در مورد محصول داشته باشند می‌توانید این کار را انجام دهید.
نوشتن یک داستان کوتاه در مورد محصول، می‌تواند ارتباط احساسی را با مشتریان ایجاد کند. برای شروع یک داستان سعی کنید به سوالات زیر پاسخ دهید:
 • چه کسی در ابتدا این محصول را اختراع کرده یا ساخته است؟
 • چه چیزی باعث الهام گرفتن ساخت محصول شده است؟
 • مسیر ساخت این محصول چگونه است؟
 • این محصول چه تاثیری در زندگی روزمره خریداران دارد؟
یک داستان قدرتمند می‌تواند آنچنان احساس و عاطفه‌ی ایجاد کند که خریدار فراموش کند چیزی به او فروخته شده است، چیزی که ویژگی‌ها و مشخصات فنی هرگز قادر به انجام آن نیست!
 

۴. استفاده از تن زبان طبیعی

اگر توضیحاتی که برای محصول خود نوشته‌اید را با صدای بلند بخوانید، آیا به نظر شبیه مکالمه واقعی با دوست‌تان است؟ یا به نظر می‌رسد یک رشته کلمه که به وسیله یک ربات نوشته شده است!
اگر توضیحات محصول شبیه یک مکالمه دونفر با دوست‌تان نیست، پس نیاز دارید که کمی زندگی در آن تزریق کنید. با ایجاد یک تن طبیعی که در مکالمه معمولی استفاده می‌شود به مشتری کمک خواهید کرد تا با نام تجاری شما راحت‌تر ارتباط برقرار کند.
همچنین با حفظ یک ترتیب متوالی که با برند نیز مطابقت دارد، اعتماد را برای مشتریان ایجاد می‌کنید.
 

۵. استفاده از کلماتی قدرتمند برای فروش

کلمات و عبارات خاصی وجود دارد که به صورت طبیعی موجب پاسخ عاطفی در انسان می‌شود، با توجه به همین کلمات و عبارات، شما به راحتی می‌توانید مشتریان خود را متقاعد کنید که جهش و خرید را انجام دهند.
وب‌سایت Smart Blogger یک لیست از این کلمات قدرتمند را به اشتراک گذاشته است:
حیرت‌آور
خوشحال
شجاعت
فکر کردن
مهیج
حساس
سعادتمند
قلب
تشویق کردن
دیدنی و جذاب
شجاعت
خیره کننده
شجاعانه
شگفت‌آور
لذت بخش
پیروزی
ایمان
ارتقاء
بی تردید
با ارزش
سپاسگزار
شگفت انگیز
دل خوشی
قهرمان
همانطور که در حال نوشتن متن توضیح محصول خود هستید، سعی کنید به دنبال کلمات و توصیفات جدید باشید. مثلا به جای استفاده از کلمات متداول و مرسوم ”خوب”و “با کیفیت” از کلمات قدرتمند “حیرت‌آور”و”با ارزش” استفاده کنید.
با استفاده از کلمات قدرتمند، محصول خود را هیجان انگیز، چشمگیر، و با ارزش خرید بالا معرفی کنید.

۶. قابل اسکن توسط چشم

مردم فقط ۱۶ درصد محتوای یک صفحه را می‌خوانند، بنابراین فرصت و فضای شما برای جلب رضایت آنها در همین حد است. شما باید متن توضیح محصول خود را قابل اسکن (scannable) کنید، یعنی به نحوه که به سادگی توسط چشم کاربران متمایز و خوانده شود و در کمترین زمان باید اطلاعات مورد نیاز را به او منتقل کنید.
شما می‌توانید توضیحات محصول خود را با استفاده از بولت‌پوینت‌ها، لیست اعداد، پاراگراف‌های کوتاه، سرتیترها و با سایز و فضای خالی مناسب قابل اسکن کنید.
برای مثال وب‌سایت Health Warrior از فونت‌های مختلف در کنار پاراگراف‌های کوچک و بولت پوینت‌ها به صورت متمایزی استفاده می‌کند.
 

۷. بهینه شده برای موتورهای جستجو

ساده‌ترین راه برای جذب مشتری بیشتر، دوست شدن با موتورهای جستجو مانند گوگل است. پس باید تمام توضیحات و متن‌های فروشگاه خود را بهینه کنید.
بهینه سازی با کلمات کلیدی شروع می‌شود که معمولا همان عباراتی هستند که توسط خریداران برای جستجو محصول مورد نیازشان استفاده می‌شود. با کمی تحقیق و بررسی در مورد کلمات کلیدی، می‌توانید به سرعت متوجه شوید که کدام کلمه برای فروشگاه شما مناسب است.
به عنوان مثال “پیراهن مردانه، کفش مردانه و …” کلمات کلیدی هستند که به راحتی در یک فروشگاه آنلاین لباس مردانه کاربرد دارد و باید بهینه شود.
با جستجوی کلمه کلیدی مرتبط با محصولات فروشگاه، نتایج آن در گوگل ظاهر می‌شود و خریداران با کلیک بر روی نتایج وارد پروسه خرید از فروشگاه خواهند شد. بنابراین به وضوح روشن است که فروشگاه شما نیز باید در این نتایج ظاهر شود تا بتوانید مشتریان بالقوه‌ای را جذب کنید.
کلمه کلیدی مرتبط با محصول خود را باید در متن‌های زیر اضافه کنید:
 • عنوان صفحه
 • توضیحات متا
 • برچسب‌های تصویر (برچسب های ALT)
 • قسمت توضیحات محصولات
اینکه چه موارد دیگری در این رتبه‌بندی تاثیر‌گذار است و چطور کلمه کلیدی را دقیق انتخاب کنید شامل یک پروسه است که ما قبلا در مقاله سئو چیست آن را به صورت کامل شرح داده‌ایم.
 

۸. از تصاویر نهایت استفاده را ببرید

حتی اگر متن مناسب و به حد کافی برای توضیحات محصولات خود استفاده کنید باز هم وجود تصاویر با کیفیت ضروری است.
چرا این مورد مهم است؟
حدود ۶۳ درصد از مشتریان فکر می‌کنند که تصویر یک محصول مهم‌تر از توضیحات و متن معرفی آن است. بنابراین جنبه مهمی از بخش توضیحات شما درواقع تصاویر هستند.
عکس‌های با کیفیت، کلیه‌ی ویژگی‌های محصول شما را نمایش می‌دهد و همچنین برای مشتریان تداعی کننده وجود محصول در زندگی‌شان است.
به عنوان مثال، Vitamix که در زمینه فروش مخلوط‌کن فعال است، همیشه از تصاویر و ویدیوهای با کیفیت در صفحه محصولات خود استفاده می‌کند.
به جای اینکه مجموعه‌ی از متن‌ها را به شما نمایش دهد یا در مورد ظرفیت مخلوط‌کن با شما صحبت کند، یک عکس از دستگاه که پر از مواد غذایی است نشان می‌دهد و همچنین یک ویدیو که در مورد موتور قدرتمند آن صحبت می‌کند.
البته در ادامه یک متن با استفاده از کلمات قدرتمند و فریبنده استفاده شده است و همچنین لیست مزایا به صورت کوتاه و قابل اسکن ارایه شده است. با نمایش اینکه مخلوط‌کن چه کارایی دارد هم به صورت عملی و فنی، مشتریان می‌توانند بلافاصله تصور کنند که داشتن این محصول در زندگی واقعی آنها چه تاثیری دارد.
ممکن است شما سرویس حرفه‌ای برای تهیه ویدیوهای شگفت‌انگیز نداشته باشید، ولی حداقل اطمینان حاصل کنید که عکس‌های با کیفیتی را از محصولات خود تهیه می‌کنید.

تهیه یک چارچوب برای توضیحات محصول

با توجه به ۸ نکته‌ی که بیان شد، شما می‌توانید یک قالب کلی را برای بخش توضیحات هر محصول در نظر بگیرید. دقت کنید معیارهای کیفیتی که مورد توجه مخاطبان شما است را پیدا کنید و حتما آن را در توضیحات خود استفاده کنید.
چند سوال که در این زمینه باید از خود بپرسید:
 • محصول شما چه مشکلی را حل می‌کند؟
 •  کلمات قدرتمند در متن شما وجود داره؟
 • آیا داستانی برای گفتن دارید؟
 • آیا متن شما دوستانه است؟
 • آیا تصویر محصول بیان‌گر ویژگی‌های کلیدی و مزایای آن است؟
هنگامی که یک فرمول مناسب برای نحوه نوشتن توصیفات محصول خود پیدا کردید، آن را آزمایش کنید تا ببینید در افزایش نرخ ورودی کاربران به سایت و  در نهایت نرخ فروش شما تاثیر‌گذار بوده است یا خیر. اگر تغییرات مثبتی را مشاهده کردید، برای سایر محصولات فروشگاه خود نیز چنین چارچوبی را پیاده‌سازی کنید، اگر نه، تغییرات خود را بررسی کنید و برای بهبود آن تلاش کنید.

نتیجه‌گیری

این هشت قاعده بر اساس تحقیقات و سلایق مصرف کننده است و اثبات شده که در افزایش فروش موثر است. همه‌ی موضوع این است که ارزش و تاثیر مثبت محصول را برای مشتریان بازگو کنید و پس از متقاعد کردن مشتری، آنها از شما خرید خواهند کرد.
 
سوالی دارید؟ در واتساپ با ما گفتگو کنید.
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پشتیبانی که میخواهید با او گفتگو کنید را انتخاب کنید.