۱۲ نکته ای که باید در مورد صورت های مالی بدانید

این که آیا شما یک سرمایه گذار مستقل هستید یا به راهنمایی یک متخصص سرمایه گذاری اعتماد دارید ، یادگیری برخی مهارت های اساسی...

۱۲ نکته ای که باید در مورد صورت های مالی بدانید

۱- صورت مالی = کارت امتیازی

میلیون ها سرمایه گذار منفرد در سراسر جهان وجود دارد و در حالی که درصد زیادی از این سرمایه گذاران صندوق های سرمایه گذاری مشترک را به عنوان وسیله انتخابی برای فعالیت های سرمایه گذاری خود انتخاب کرده اند ، بسیاری دیگر نیز مستقیماً در سهام سرمایه گذاری می کنند. شیوه های سرمایه گذاری محتاطانه حکم می کند که ما به دنبال شرکت های با کیفیت با ترازنامه قوی ، درآمد ثابت و جریان نقدی مثبت باشیم.

این که آیا شما یک سرمایه گذار مستقل هستید یا به راهنمایی یک متخصص سرمایه گذاری اعتماد دارید ، یادگیری برخی مهارت های اساسی تجزیه و تحلیل صورت های مالی می تواند بسیار مفید باشد. تقریباً ۳۰ سال پیش ، تاجر رابرت فولت کتابی با عنوان چگونه در کسب و کار امتیاز حفظ کنیم نوشت. نکته اصلی او این بود که در تجارت شما با دلار امتیاز می گیرید و کارت امتیازی یک صورت مالی است. او تصدیق کرد که “بسیاری از مردم نمی توانند در کسب و کار نمره کسب کنند. آنها درباره سود ، دارایی ها ، جریان نقدینگی و بازگشت سرمایه سرمایه گذاری می کنند.”

همین امر را می توان امروز در مورد بخش بزرگی از سرمایه گذاران بیان کرد ، به ویژه هنگامی که صحبت از شناسایی ارزش سرمایه گذاری در صورتهای مالی می شود. اما اجازه ندهید این شما را بترساند. می شه انجامش داد.

۲- صورتهای مالی مورد استفاده

صورتهای مالی مورد استفاده در تجزیه و تحلیل سرمایه گذاری عبارتند از ترازنامه ، صورت سود و زیان و صورت جریان وجوه نقد به همراه تجزیه و تحلیل اضافی حقوق صاحبان سهام شرکت و سود انباشته. اگرچه صورت درآمد و ترازنامه معمولاً بیشتر مورد توجه سرمایه گذاران و تحلیلگران قرار می گیرد ، مهم است که صورت جریان نقدینگی اغلب نادیده گرفته شده را در تجزیه و تحلیل خود وارد کنید.

۳- پشت اعداد چیست؟

اعداد در صورتهای مالی یک شرکت نشان دهنده تجارت ، محصولات ، خدمات و رویدادهای اساسی کلان شرکت است. این اعداد و نسبت های مالی یا شاخص های به دست آمده از آنها به راحتی قابل درک است اگر بتوانید واقعیتهای اساسی اصول اولیه را که اطلاعات کمی را هدایت می کند ، تجسم کنید. به عنوان مثال ، قبل از شروع به خرد کردن اعداد ، درک درک آنچه از شرکت انجام می دهد ، محصولات و/یا خدمات و صنعتی که در آن فعالیت می کند بسیار مهم است.

۴- تنوع گزارش

انتظار نداشته باشید که صورتهای مالی در یک قالب واحد قرار گیرد. بسیاری از مقالات و کتابهای تجزیه و تحلیل صورتهای مالی از رویکردی متناسب با همه استفاده می کنند. سرمایه گذاران با تجربه کمتر ممکن است وقتی با ارائه حساب هایی مواجه می شوند که خارج از جریان اصلی یک شرکت موسوم به “معمولی” هستند ، از دست بدهند. لطفاً به خاطر داشته باشید که ماهیت متنوع فعالیت های تجاری منجر به ارائه مجموعه ای متنوع از صورت های مالی می شود. این امر به ویژه در مورد ترازنامه صادق است. صورت درآمد و صورت جریان وجوه نقد کمتر مستعد این پدیده هستند.

۵- درک اصطلاحات مالی

فقدان هیچ گونه استانداردسازی قابل ملاحظه ای در اصطلاحات گزارشگری مالی ، درک بسیاری از ورودی های صورت های مالی را پیچیده می کند. این شرایط می تواند برای سرمایه گذار اولیه گیج کننده باشد. امید چندانی برای تغییر مسائل در این زمینه در آینده نزدیک وجود ندارد ، اما یک فرهنگ لغت مالی خوب می تواند کمک قابل توجهی کند.

۶- حسابداری: هنر ، نه علم

ارائه وضعیت مالی یک شرکت ، همانطور که در صورتهای مالی آن نشان داده شده است ، تحت تأثیر برآوردها و قضاوتهای مدیریت است. در بهترین شرایط ، مدیریت صادقانه و صادقانه عمل می کند ، در حالی که حسابرسان خارجی مطالبه گر ، سخت گیر و سازش ناپذیر هستند. در هر صورت ، عدم دقت که به طور ذاتی در فرایند حسابداری یافت می شود بدین معناست که سرمایه گذار محتاط باید در مورد تجزیه و تحلیل صورت های مالی رویکردی پرسش برانگیز و شکاکانه داشته باشد.

۷- قراردادهای کلیدی حسابداری

اصول پذیرفته شده حسابداری (GAAP) یا استانداردهای بین المللی گزارش مالی (IFRS) برای تهیه صورت های مالی استفاده می شود. هر دو روش در ایالات متحده قانونی است ، اگرچه GAAP بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. تفاوت اصلی بین این دو روش این است که GAAP بیشتر “مبتنی بر قوانین” است ، در حالی که IFRS بیشتر “مبتنی بر اصول” است. هر دو روش های متفاوتی برای گزارش ارزش دارایی ، استهلاک و موجودی دارند

۸- اطلاعات غیر مالی

اطلاعات مربوط به وضعیت اقتصاد ، صنعت ، ملاحظات رقابتی ، نیروهای بازار ، تغییرات تکنولوژیکی ، کیفیت مدیریت و نیروی کار مستقیماً در صورتهای مالی شرکت منعکس نمی شود. سرمایه گذاران باید تشخیص دهند که بینش صورت های مالی تنها یک قطعه ، هر چند مهم ، از یک پازل بزرگتر سرمایه گذاری است.

۹- نسبت های مالی و شاخص ها

اعداد مطلق در صورتهای مالی برای تجزیه و تحلیل سرمایه گذاری ارزش چندانی ندارند مگر اینکه این اعداد برای قضاوت در مورد عملکرد مالی شرکت و ارزیابی سلامت مالی آن به روابط معنی داری تبدیل شوند. نسبت ها و شاخص های حاصله باید در بازه های زمانی طولانی مشاهده شوند تا روندها مشخص شوند. لطفاً مراقب باشید که معیارهای مالی ارزشیابی می تواند بر اساس صنعت ، اندازه شرکت و مرحله توسعه متفاوت باشد.

۱۰- یادداشتهای صورتهای مالی

اعداد صورت های مالی تمام افشای مورد نیاز مقامات نظارتی را ارائه نمی دهد. تحلیلگران و سرمایه گذاران به طور کلی بر این عقیده اند که درک کامل یادداشت های صورت های مالی برای ارزیابی صحیح وضعیت مالی و عملکرد شرکت ضروری است. همانطور که حسابرسان در صورتهای مالی ذکر کرده اند “یادداشتهای همراه بخشی جدایی ناپذیر از این صورتهای مالی است.” لطفاً یک بررسی کامل از نظرات ذکر شده را در تحلیل سرمایه گذاری خود قرار دهید.

۱۱- گزارش سالانه

سرمایه گذاران محتاط فقط باید سرمایه گذاری در شرکت های دارای صورت های مالی حسابرسی شده را که برای همه شرکت های سهامی عام الزامی است ، در نظر بگیرند. شاید حتی قبل از بررسی مسائل مالی شرکت ، یک سرمایه گذار باید به گزارش سالانه شرکت و ۱۰-K نگاه کند. بیشتر گزارش سالانه بر اساس ۱۰-K است ، اما حاوی اطلاعات کمتری است و در یک سند قابل عرضه برای مخاطبان سهامداران ارائه شده است. ۱۰-K مستقیماً به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده یا SEC گزارش می شود و نسبت به سایر گزارشات حاوی جزئیات بیشتری است.

گزارش حسابرس شامل گزارش سالیانه است که در مورد نحوه استفاده از اصول حسابداری نظر حسابرس را ارائه می دهد. “نظر پاک” چراغ سبز را برای ادامه کار به شما نشان می دهد. اظهارات واجد شرایط ممکن است خوش خیم یا جدی باشند. در مورد مورد دوم ، ممکن است مایل به ادامه کار نباشید.

۱۲- صورتهای تلفیقی

به طور معمول ، کلمه “تلفیقی” در عنوان صورت های مالی ، مانند ترازنامه تلفیقی ظاهر می شود. ادغام شرکت مادر و شرکتهای فرعی تحت مالکیت اکثریت آن (بیش از ۵۰ درصد مالکیت یا “کنترل م “ثر”) به این معنی است که فعالیتهای ترکیبی اشخاص حقوقی جداگانه به عنوان یک واحد اقتصادی بیان می شود. فرض این است که تجمیع به عنوان یک واحد دارای اهمیت بیشتری نسبت به اظهارات جداگانه برای واحدهای مختلف است.

2 Comments

  1. مهدی شفیعی گفت:

    با سلام بسیار خوب بود ومفید برای کسانی که کا. مالی انجام میدهند سپاسگزارم

  2. یعقوب شادمانی فر گفت:

    سلام
    خوب بود ممنون
    بصورت کلی بود و تیتر وار اگر با جزئیات باشد عالیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *