آیا DBA معادل دکتری است؟

خیلی‌ها به اشتباه دوره DBA را با دوره PH.D یکسان می‌دانند. شاید تفاوت این دوره‌ها برای خیلی‌ها روشن نباشد. در این نوشتار قصد داریم تا نگاهی کوتاه به تفاوت‌های دوره‌های مهارتی DBA و دکترای تخصصی مدیریت داشته باشیم و اینکه کدام دوره مفیدتر است.
آیا DBA معادل دکتری است؟

دوره‌های DBA (Doctorate of Business Administration) سال‌هاست که در کشورهای توسعه یافته در حال برگزاری است و چندین سال است که به کشور ما نیز راه پیدا کرده است. خیلی‌ها به اشتباه دوره DBA را با دوره PH.D یکسان می‌دانند. شاید تفاوت این دوره‌ها برای خیلی‌ها روشن نباشد. در این نوشتار قصد داریم تا نگاهی کوتاه به تفاوت‌های دوره‌های مهارتی DBA و دکترای تخصصی مدیریت داشته باشیم و اینکه کدام دوره مفیدتر است.

تعریف دوره های DBA و PH.D چیست؟

دوره DBA یا دوره مدیریت اجرایی، یکی از بالاترین سطوح آموزشی مدیریت برای مدیران سازمان‌ها است. مدیران با گذراندن DBA می‌آموزند چطور و چگونه مدیریت کسب و کار خود را از حالت سنتی و استاد شاگردی به سمت مدیریت مدرن، رهبری و هدایت سازمان ارتقا دهند.
درجه PH.D به معنای دکتری تخصصی یا به عبارتی عالی‌ترین درجه علمی از نظر نظام آموزشی دنیا در هر شاخه‌ای از علم می‌باشد که فردی که به این درجه نایل می‌آید، در آن زمینه، تخصصی کاملا صاحب نظر تلقی می‌گردد. اما با وجود ویژگی مشترک بالابودن درجه علمی هر دو، تفاوت‌های مهمی نیز هر کدام از این دوره ها دارند که در این مقاله به شرح آن می‌پردازیم.

تفاوت‌های اصلی دوره های DBA و PHD

اینکه باید بین دوره‌های DBA و PH.D کدام را انتخاب کنید بستگی به علایق و اهداف شغلی شما دارد. هر دو مدرک بالاترین سطح پیشرفت تحصیلی را نشان می‌دهند و هر دو مدرک در هر دو دنیای آکادمیک و تجارت بسیار مورد احترام هستند. با این حال، تفاوت‌هایی وجود دارد. DBA یک دکترای حرفه‌ای در نظر گرفته می‌شود و PH.D یک دکترای آکادمیک است. هر دو درجات تحقیقاتی پیشرفته‌ای هستند که شامل انجام تحقیقات اصلی، تجزیه و تحلیل داده‌ها و تولید یافته‌های مهم است.
تحقیقات دکترا بر توسعه تئوری‌ها، پرداختن به شکاف بین نظریه‌ها یا پرداختن به شکاف در بدنه کلی دانش متمرکز است. اگر بر روی شغل هیئت علمی در آموزش عالی یا شغلی به عنوان محقق در یک مرکز تحقیقاتی متمرکز شده باشید، دکترا ممکن است مناسب‌تر باشد.
در مقابل، DBA ها بر مشکلات سازمانی و تجاری در دنیای واقعی تمرکز می‌کنند و شامل تحقیقات اولیه و ثانویه برای کشف، بررسی و رسیدگی به این مشکلات می‌شوند. DBA در درجه اول برای کسانی است که بر حرفه‌ای در تجارت و مشاوره متمرکز هستند. با این حال، بسیاری از DBA ها در کالج‌ها و دانشگاه‌ها تدریس می‌کنند.

 هر کدام از دوره های DBA  و PHD  چه سرفصل هایی دارد:

در هر دو دوره دکتری و DBA، به شما کمک می‌کنند تا درک پیچیده‌تری از مبانی، نظریه‌ها، تحقیقات و تحولات در زمینه کسب و کار، مدیریت و رهبری ایجاد کنید. هر دو برنامه تاکید ویژه‌ای بر ایجاد تغییرات مثبت اجتماعی دارند. با این حال، برنامه درسی آنها طور قابل توجهی از برخی جهات متفاوت است

برنامه درسی دکتری مدیریت شامل موارد زیر است:

 1. سیر تحول حوزه مدیریت بازرگانی و ارتباط آن با توسعه انسانی و اجتماعی.
 2. مدیریت ارزیابی و اصول تفکر سیستمی در هسته اصلی طراحی و تکامل سیستم های سازمانی و اجتماعی است.
 3. ارزیابی ارتباط تئوری‌ها و شیوه‌های مدیریت نوظهور از دیدگاه تغییر میان رشته ای و اجتماعی.
 4. شناسایی شکاف‌ها در مجموعه دانش عمومی و در تحقیقات نظری با رشته عمومی مدیریت.

برنامه درسی مدرک DBA شامل موارد زیر است:

 1.  فرموله کردن راه حل‌های موثر برای مشکلات پیچیده و دنیای واقعی مشترک در فعالیت های تجاری و مدیریتی.
 2. توسعه ارز فردی در ادبیات علمی و حرفه‌ای و شیوه‌های مرتبط با تجارت، مدیریت و رهبری.
 3. کاربرد تحقیقات و ادبیات فعلی برای مشکلات عملی موجود در مدیریت تجاری و سازمانی.
 4.  طراحی تحقیقات دقیق که نه تنها به دانش حرفه‌ای کسب و کار و مدیریت کمک می‌کند، بلکه به حل مشکلات دنیای واقعی نیز کمک می‌کند که می‌تواند به تغییرات مثبت اجتماعی کمک کند.

مشاغل مورد دستیابی با هر کدام از دوره های DBA  و PHD

دوره های دکتری مدیریت و دوره‌های DBA نیاز دارند که شما دوره های تجاری و تحقیقاتی پیشرفته ای را بگذرانید و هم زمان خود را صرف انجام یک مطالعه تحقیقاتی عمیق کنید. با این حال، در نحوه کسب هر مدرک تفاوت وجود دارد. برای دکتری مدیریت، پایان نامه‌ای را تکمیل می‌کنید که در آن تحقیقات علمی و بدیع را با هدف رفع شکاف در بدنه دانش در زمینه مدیریت کسب و کار انجام می‌دهید. در دوره DBA شما معمولا یک مطالعه دکترا را انجام می دهید که در آن، تحقیقات علمی و اصلی، متمرکز بر ایجاد یک راه حل عملی برای یک مشکل است.
تفاوت‌های شغلی مدیریت
در حالی که هر دو مدرک دکترا در مدیریت و مدرک DBA می توانند به شما در دستیابی به اهداف حرفه‌ای خود کمک کنند، افرادی که این مدارک را کسب می‌کنند معمولاً مسیرهای شغلی کمی متفاوتی را انتخاب می‌کنند. مثلا:

الف): مشاغل دکتری

 1.  تدریس در دانشگاه
 2. محقق حرفه‌ای
 3.  مشاوره
 4. سیاست گذاری عمومی در سطوح بالا
 5. رهبری
 6. مدافع سیاست

ب): مشاغل DBA

 1. -رهبری سازمانی
 2. سیاست گذاری شرکت‌های سطح بالا
 3. مشاوره
 4. کارآفرین/صاحب کسب و کار
 5. تدریس در کالج و دانشگاه

چگونه می‌توانید مدرک دکتری خود را کسب کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای کسب مدرک DBA مدیریت، ثبت‌نام در یک دوره با مدرک معتبر مدیریت کسب ‌وکار است. برنامه‌های مدرک DBA و دکترای مدیریت توسط شورای اعتباربخشی مدارس و برنامه‌های کسب‌وکار (ACBSP)، یک سازمان جهانی اعتباربخشی آموزش کسب‌ وکار، تأیید شده‌اند. اعتبار ACBSP بر شناخت برتری تدریس، تعیین نتایج یادگیری دانش‌آموز و یک مدل بهبود مستمر تمرکز دارد.
با این وجود دوره های DBA دارای یک سری مزیت‌هایی هستند که گرفتن این مدرک را برای علاقه‌مندان راحت‌تر می کند از جمله می‌توان هزینه کمتر، ورودی راحت‌تر، و اعتبار یکسان مدرک با دوره‌های دکتری

در جدول زیر به صورت خلاصه ویژگی‌های هر کدام آورده شده است.

هزینه مدت زمان آزمون ورودی مدرک پیش نیاز نوع دروس مصاحبه قابلیت ترجمه مدرک قابل استعلام
PH.D ۱۶۲ میلیون ۴ سال دارد کارشناسی ارشد علمی، دانشگاهی، تئوری دارد دارد دارد
DBA ۱۸ میلیون ۱ سال ندارد ۳ سال سابقه مدیریتی کارگاهی ندارد دارد دارد

 

 

 

 

 

3 Comments

 1. علیمحمد شیبانی گفت:

  بسیار عالی و پر محتوا. بنده چون دوره mbaرا گذروندم که قصد ادامه دارم برای dba یکی از مزیتهای این موسسه را مدیریت جناب همایونی و وجود اساتید درجه یک و پرسنل و پشتیبانی کامل و جامع در این دوره ها میدونم. بسیار سپاسگذارم .

 2. رضا دهقانی گفت:

  سلام و سپاس فراوان .مدرک کارشناسی ارشد و تجربه های مالی و حسابداری زیادی را دارم با توجه به توضیحات کامل بالا دوره دکترای حرفه ای و کاربردی DBA حسابداری را انتخاب می نمایم .سپاسگزارم

  • موسسه آموزش عالی آزاد فن آوران حکیم گفت:

   سلام و وقت بخیر
   جناب دهقانی عزیز ممنون از اینکه مارا رو انتخاب کردید امیدوارم که این دوره براتون مفید واقع بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *