تفاوت مدرک MBA و DBA چیست ؟

از معتبرترین مدرک های روز دنیای مدیریت مدرک های MBA و DBA می‌باشد. تفاوت مدرک MBA و DBA چیست ؟ برای فهمیدن تفاوت این دو در ابتدا باید بدانیم دوره MBA و دوره DBA چه هستند و چه مزایایی دارند؟
تفاوت مدرک MBA و DBA چیست ؟

 

تفاوت مدرک MBA و DBA چیست ؟

از معتبرترین مدرک های روز دنیای مدیریت مدرک های MBA و DBA می‌باشد. تفاوت مدرک MBA و DBA چیست ؟ برای فهمیدن تفاوت این دو در ابتدا باید بدانیم دوره MBA و دوره DBA چه هستند و چه مزایایی دارند؟

 

دوره MBA چیست ؟

دوره MBA یا دوره مدیریت کسب و کار از جمله دوره‌های مدیریتی کاربردی این سال‌ها است و بیش از صد سال قدمت دارد. هدف از این دوره تربیت مدیران ارشد و میانی و آماده‌سازی کارآفرینان برای ورود به دنیای کسب و کار است. این دوره مخصوص کسانی‌ست که به دانش مدیریت نیاز دارند امّا در زمینه‌های دیگر تحصیل کرده‌اند و در راستای تکمیل اطلاعات و مهارت‌های مدیریتی خود، این رشته را به صورت آزاد یا در دانشگاه دنبال می‌کنند. گذراندن این دوره و ارتقای مهارت‌های شغلی و فردی باعث تفاوت اساسی در موقعیت شغلی افراد خواهد شد.

 

دوره DBA چیست ؟

DBA مخفف عبارت Doctorate of Business Administration است و به دکترای حرفه‌ای مدیریت کسب‌ و کار ترجمه می‌شود. در واقع افراد پس از گذراندن دوره MBA که پیش‌نیاز آموختن این دانش است می‌توانند به درجه بالاتر آن که همانDBA است وارد شوند. تفاوتی نمی‌کند شما دوره حضوری یا دوره غیرحضوری DBA را انتخاب کنید، با آموزش این علم می‌توانید کسب‌وکار خود را گسترش دهید.

تفاوت MBA و DBA چیست ؟

در اکثر موارد نام DBA در کنار MBA آورده می‌شود که مفهومی شبیه به یکدیگر امّا در عین حال متفاوت هستند. MBA یاMaster of Business Administration دوره ارشد مدیریت کسب و کار و DBA بالاترین سطح دوره های مدیریتی یا همان Doctorate of Business Administration می باشد. در سطح MBA افراد برای آن که بتوانند با چالش‌های موجود در یک مجموعه رو در رو شوند و آن را به سمت حداکثر سود و پیشرفت سوق دهند آموزش خواهند دید. MBA دارای گرایش‌های مختلفی است و علاوه ‌بر شرکت در دوره کوتاه مدت آن می‌توانید به عنوان یک رشته دانشگاهی در مقطع ارشد این تخصص را انتخاب کنید. اما در دوره DBA شما با تفاوت در نگرش به مسائل روبرو می‌شوید. در MBA هدف اصلی حل کردن چالش‌ها و یافتن بهترین راه‌حل برای آن‌ها است. اما در سطح بالاتر آن یعنی DBA شما با تحلیل این موارد سروکار خواهید داشت و به شکلی وارد فضای تحقیق و پژوهش خواهید شد که این موضوع را می‌توان مهم‌ترین اختلاف میان این دو دوره در نظر گرفت. با آموختن DBA شما علاوه‌بر ارتقای دانش مدیریتی خود می‌توانید نقش‌های مهم و راهبردی در مجموعه کاری خود را به عهده بگیرید. اگرچه این آموزش دارای شاخه‌های مختلفی است اما معمولاً آن‌چه ارائه می‌شود دوره عمومی DBA است. گواهینامه این دوره مورد تأئید وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری یعنی بالاترین مرجع علمی کشور با مهر وزارت علوم، قابل ترجمه با مهر رسمی قوه قضائیه و قابل ارائه می باشد. بنابراین این دوره ها، برای کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی یا کاری دارند فوق العاده حائز اهمیت است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *