ویرال ویدیو | ویدیو ویروسی | این ویروس، دلنشین

محتواهای ویدیویی که به سرعت دست‌به‌دست می‌شوند و در اختیار همه قرار می‌گیرند، وایرال ویدیو یا  ویدیو ویروسی گفته می‌شود.
ویرال ویدیو این ویروس، دلنشین

 

ویرال ویدیو | ویدیو ویروسی | این ویروس، دلنشین

حتماً برای شما هم پیش آمده که ویدیویی را که یکی از دوستانتان در شبکه‌های اجتماعی به مانند اینستاگرام برای شما ارسال کرده است ببینید، با آن ارتباط برقرار کنید و تصمیم بگیرید که شما نیز برای دیگر دوستانتان بفرستید. به احتمال زیاد این فرآیند برای کسی که ویدیو را برای شما ارسال کرده نیز صورت گرفته است و برای کسانی که شما برایشان ارسال می‌کنید نیز اتفاق می‌افتد ، درحقیقت شما در مقام حلقه اتصال زنجیره احساسی افرادی  قرار گرفته اید که با انتشار ویدیویی ارزشمند برای نزدیکانشان ارزش خلق می‌کند، حال این ارزش شادی و خنده باشد، نکته آموزشی جذاب باشد و یا حتی اندوه از یک روایت ویدیویی تاثیر گذار با پیام و مضامین اخلاقی.

تداوم این فرآیند باعث می‌شود که طی مدت کوتاهی، مخاطبان پیام به شکل تصاعدی افزایش پیدا ‌کنند و تولید کننده ویدیو و یا منتشر کننده اول ویدیو که مخاطبان دست اولش، شاید چند نفر بیشتر نبوده‌اند، با این صحنه مواجه می‌شود که در زمان بسیار کوتاه، پیامش به ده‌ها هزار، صدها هزار و بلکه میلیون‌ها نفر رسیده است.در اینجا یک اتفاق مهم افتاده است، شما کمک کرده‌اید که تولیدکننده محتوای ویدیویی، به مخاطبانی دسترسی پیدا کند که به صورت مستقیم، هرگز به آن ها دسترسی نداشته است. این وضعیت، بسیار شبیه انتقال ویروس در علم پزشکی است که در آن چند نفر به یک ویروس مبتلا می‌شوند و در تعامل با دیگران، این ویروس را به آنها نیز منتقل می‌کنند. به همین علت، به محتواهای ویدیویی که به سرعت دست‌به‌دست می‌شوند و در اختیار همه قرار می‌گیرند، وایرال ویدیو یا  ویدیو ویروسی گفته می‌شود.

 

وایرال ویدیو یا  ویدیو ویروسی چیست ؟

منظور از وایرال ویدیو ( ویدیو ویروسی )، ویدیویی است که به سرعت در فضای مجازی پخش شده و دست به دست می‌چرخد. اگر چه همه برندها به دنبال این هستند که ویدیوهایشان در مدت زمان کمی بیش‌ترین بازدید را داشته باشند، امّا مساله اساسی اینست که چگونه می‌توان چنین محتوای ویدیویی تولید کرد.در اکثر مواقع ویدیوهای ویروسی حاوی موضوعات اجتماعی و احساسی هستند و از همین جهت  بین کاربران محبوب می‌شوند. این روزها به لطف پیشرفت تکنولوژی، بسیاری از مردم نیز می‎‌توانند با استفاده از دوربین گوشی هوشمند خود، دست به ساخت ویدیو بزنند، ویدیوهایی که حتی بدون رعایت نکات اولیه فنی تولید شده اند و بواسطه نوع محتوا، به‌صورت ویروسی و سریع در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌شوند.

 

ویدیو ویروسی از دیدگاه هنری چیست ؟

ویدیو ویروسی  از دیدگاه هنری، ویدیوییست که:

  • هم عنوان کوتاهی داشته باشد هم خودش کوتاه باشد.
  • در قالب یک داستان بیان شده و جنبه‌های احساسی داشته باشد.
  •  شما را به تعامل یا واکنش وادار کند.
  • المان‌های سوال برانگیز داشته باشد.

 

ویدیویی با بیشترین تاثیر و بازده در فرمول تولید محتوا

شرکت های تجاری کوچک و بزرگ و برندهای مختلف نیز با ساخت ویدیو‌های کوتاه و بلند به معرفی کسب و کار خود و ارزش های آن در قالب این نوع از ویدیوها می پردازند و با استفاده از موضوعاتی همچون سرگرمی، خلاقیت و جذابیت این ویدیوها را به یک ویدیوی ویروسی یا همان وایرال ویدیو تبدیل می‌کنند که در دل خود پیام برند را نیز جای داده اند و به سرعت میان مخاطبین ویدیو پخش می کنند.
اما موضوع این است که ویدیوهای ویروسی به‌صورت مستقیم به فروش ختم نمی‌شوند، پس سعی نکنید در ساخت ویدیوهای خود تمرکز را بر فروش بگذارید، بلکه تلاش کنید تا چیز جدیدی برای مخاطبین داشته باشید و آنها را سرگرم کنید.در ساخت یک ویدیوی ویروسی باید سعی کنید کمترین زمان را برای تبلیغات، بازاریابی و برندینگ در نظر بگیرید، چرا که برای شما باید اولویت در انتشار زیاد و توزیع ویروسی آن باشد و نه فروش! در واقع یک ویدیوی ویروسی زمانی می‌تواند موفق باشد که ترکیب کاملی از نبوغ و خلاقیت در ایده و نحوه درگیر کردن احساسات مخاطبان و انتقال پیام برند به صورت غیرمستقیم باشد.

البته قرار نیست همه‌ی کسانی که به ویروسی شدن ویدیو کمک می‌کنند، آن را پسندیده باشند. گاهی اوقات، منتقدی که یک محتوای ویدیویی را نقد می‌کند و از آن ایراد می‌گیرد، خود به ابزاری برای انتشار بیشتر ویدیو و گسترش جامعه‌ی مخاطبان آن تبدیل می‌شود اتفاقی که در اینستاگرام به طور پی در پی و مداوم شاهد آن هستیم.

 

اما چه عواملی روی وایرال شدن ویدیو تأثیر می‌گذارند؟

به این سوال نمی‌توان پاسخ قطعی داد. چون نمی‌شود آزمایش‌های تکرارپذیر طراحی کنیم و اثر فاکتورهای مختلف را بسنجیم.کسانی هم که در این زمینه مطالعه می‌کنند، روش‌شان این است که تعدادی از ویدیوهای وایرال را انتخاب می‌کنند و وجه تشابه آن‌ها را گزارش می‌دهند و این تنها چالش ماجرا نیست. مسئله‌ی دیگر این است که ویدیو ویروسی بخشی از ویژگی های خود را مرهون نوع پلتفرمی است که در آن منتشر شده است بعنوان مثال وایرال ویدیویی که از طریق یوتیوب بازدید زیادی را به خود اختصاص می دهد با وایرال ویدیویی که در شبکه های اجتماعی میکرو بلاگینگ همچون توییتر دست به دست می شود از لحاظ ویژگی های ساختاری و نوع برقراری ارتباط با مخاطب بسیار متفاوت خواهد بود.

 در هر صورت هدف شما باید ساخت ویدیویی فوق العاده باشد که بیننده را وادار به توقف، تماشا و درگیری با محتوا کند اگر ویدیو شما بتواند احساس مثبتی را نسبت به برندتان ایجاد کند، شما در مسیر درستی گام برداشته‌اید و از تولید وایرال ویدیو به نتیجه مورد نظرتان خواهید رسید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *